Nový projekt s partnerskou školou v Schönsee

Nový projekt  s partnerskou školou v Schönsee

V závěru školního roku 2021/2022 jsme navázali opět osobní kontakty s naší nejstarší partnerskou školou v Bavorsku, v Schönsee.

Návštěva u nového pana ředitele probíhala v přátelské atmosféře a jejím cílem nebylo pouze setkat se tváří v tvář s vedením naší školy, ale podiskutovat opět o další vzájemné spolupráci učitelů a žáků obou škol, které bylo v důsledku koronaviru na dva roky zcela přerušeno.

Dohodli jsme se na tradičních vzájemných návštěvách žáků se zaměřením na rukodělnou, výtvarnou a zábavnou činnost, během níž neopomeneme ani nenásilnou formou pokračovat v učení se oběma jazykům, slíbili jsme si i nadále vyučovat češtinu na tamější škole a odměnou za ni uspořádat zajímavý výlet k nám, návrhem bylo i společné pěší putování žáků a učitelů při obou stranách hranice.

Stěžejním bodem jednání byl však i projekt týkající se paličkování, který byl zahájen již před covidem, ale je k němu nutné zapojení našich žáků společně s učiteli.

Centrem dění tohoto projektu je krajkářské jihočeské město Sedlice, jež má dlouholetou činnost věnující se paličkování stejně jako naše partnerské městečko Schönsee společně s obcemi Stadlern a Tiefenbach. I u nás v Poběžovicích mělo toto starobylé řemeslo svoje kořeny a na škole se mu dlouhá léta věnovala naše kolegyně Anna Paulová.

To vše nás vedlo k okamžitému rozhodnutí se do tohoto projektu zapojit. K setkání dojde 17.09.2022 na škole v Schönsee, kam se vydají od nás žáci 4.r. s pedagogickým doprovodem i s vedením školy.

Dne 06.08. 2022 proběhly v městečku Sedlice již pošesté krajkářské slavnosti, kterých jsem se osobně zúčastnila, abych na počátku školního roku předala dostatek informací našim žákům i pedagogům. Měla jsem možnost seznámit se se vším, co je pro paličkování třeba, získala jsem poznatky o jeho historii v daném městečku i v sousedním Bavorsku, ale hlavně jsem nevycházela z údivu, když jsem zhlédla výsledky práce dětí i dospělých, jež se zapojili do soutěže na místní radnici a práce bavorských žen v místním kostele zaměřené zejména na tématiku vánoční. Posledním centrem dění byla místní fara, kde jsme měli možnost zavzpomínat, jak se toto řemeslo vyvíjelo od počátku zejména v každé domácnosti.

Jde o velice záslužnou obdivuhodnou práci, která snad zakoření zase i mezi námi, neboť v rámci projektu byly vypracovány pracovní listy, existuje i slovníček potřebných pojmů v češtině a němčině a samozřejmě nebudou chybět ani potřebné vzory.

Pro vhodnou motivaci i radost pro oko přikládám několik fotografií z této krajkářské slavnosti.

Mgr. Miroslava Šebestová

Datum vložení: 4. 10. 2022 10:57