Základní škola Poběžovice
Základní škola Poběžovice

Vítejte na oficiálních webových stránkách Základní školy v Poběžovicích. 

Zajímavý a přínosný workshop na téma „ Dva bratři- dva národy“

Zajímavý a přínosný workshop na téma „ Dva bratři- dva národy“ 1

Opět jeden projekt bez hranic :-)

Deset žáků 8.a 9. ročníku se společně s vyučujícím dějepisu, Mgr. D. Vavříkem a s koordinátorkou partnerských škol v zahraničí , Mgr. M. Šebestovou rozhodlo zapojit do poměrně historicky náročného dvoudenního workshopu, který probíhal ve dnech 28.2. a 1.3.2023 v Centru Bavaria Bohemia v Schönsee za účasti žáků 10. třídy a jejich pedagogického rozhovoru partnerské školy Oberviechtach.

Hlavní osobností veškerého dění byla autorka i režisérka filmu „ Dva bratři- dva národy“, paní Petra Dombrowski. Film je vlastně  jejím ztvárněním osudů dědečka Hanse a jeho bratra Stanislava, jejichž společné soužití krutě rozdělila 2. světová válka a její následky, neboť jeden z bratrů, Hans, se na jejím konci přihlásil k německé národnosti a druhý, Stanislav, zůstal v tehdejším Československu. Ona sama se vžila do role vnučky- vypravěčky děje a provází nás vlastně osudy jejích předků od samého začátku až do jejich smutného konce.

Workshop byl zahájen velice vhodně jazykovou animací, následovala vlastní identita přítomných osobností, pak cvičení představivosti v prostorách celé budovy s předměty, jež symbolizovaly První republiku, Protektorát Čechy a Morava, Vysídlení, problémy v minulosti, nechyběla ani hra s časovou osou od roku 1938 až do roku 1989, poté byl promítán samotný film v obou jazycích a postupně následovala jeho charakteristika, hodnocení, ztvárnění v důležitých časových momentech i v osobních životních okamžicích. Vyvrcholením veškerých aktivit žáků byla vždy jejich emocionální sdělení, prezentace společného řešení zadaných úkolů ve skupinách a zcela na závěr se účastníci workshopu společně pokusili prezentovat to, co jim nejvíce utkvělo v paměti v konkrétní podobě / pod kast – interviewu Hanse a Stanislava, vlastní pexeso s významnými historickými momenty dané doby, rukodělná činnost-tvorba vězení a soudního procesu s Hansem, grafické a výtvarné ztvárnění obou hlavních postav/.

Závěrečná prezentace nás přesvědčila o tom, že všichni přítomní žáci správně tuto těžkou dobu pojali, pochopili ji a události obou dnů je v mnohém pozitivně s vizí do budoucnosti obohatily. Zaujali a mile překvapili nejen své pedagogy, ale i organizátory workshopu z CeBB, ředitele partnerské školy Oberviechtach, nejvíce však paní režisérku.

Osobní vyjádření žáků: „ Tak by se nám líbila výuka, jsme moc rádi, že jsme tady mohli být, hodně nás to obohatilo, brzy zase něco takového…..“, to vše nás velmi potěšilo a přesvědčilo o tom, že v podobných aktivitách a setkáních budeme nadále pokračovat.

                                                                               Mgr. M. Šebestová, Mgr. D.Vavřík

Datum vložení: 6. 3. 2023 12:46
Datum poslední aktualizace: 6. 3. 2023 12:48

Škola

Google

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Zřizovatel

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Předpověď počasí

dnes, úterý 28. 3. 2023
zataženo 6 °C -2 °C
středa 29. 3. déšť se sněhem 10/0 °C
čtvrtek 30. 3. déšť 13/6 °C
pátek 31. 3. slabý déšť 10/8 °C

Sponzoři a certifikáty