Základní škola Poběžovice
Základní škola Poběžovice

Vítejte na oficiálních webových stránkách Základní školy v Poběžovicích. 

„Poznáváme zelený pás Evropy“

Dne 5.5.2022 se skupina 20 žáků 7. a 8.r., které vybral dle svého uvážení Mgr. D. Vavřík, vydala do historického parku za hranicemi naší země, do Bärnau.

Náš učitelský doprovod doplnily ještě paní zástupkyně, Mgr. M. Pittnerová a p. učitelka M. Šebestová.

Ve skutečnosti šlo o projektový den, jenž nese název „Poznáváme zelený pás Evropy“,  s partnerskou školou Oberviechtach, konkrétně s jejich 19 žáky 9. třídy. Do roku 1989 bylo toto místo vlastně prostorem tzv. Železné opony.

Hned po příjezdu se nás ujala česká a německá průvodkyně a zapojili jsme se do jednoduchých her v obou jazycích. Čekali jsem totiž na kamarády z Bavorska, kteří se trochu opozdili.

 Naše vzájemné setkání proběhlo velmi srdečně s vlajkami obou zemí v ruce doplněnými vlajkou EU a úvodními slovy M. Šebestové a Ch. Schreinera a od nás  pak ještě s lízátkem , které žáci 9.r. okamžitě vychutnávali.

Pak jsme se přesunuli přímo na místo označené jako „Zelený pás Evropy“ a před společným procházením nově vybudovanou naučnou stezkou jsme se navzájem bez řečí, jen zvuky zvířat, která jsme měli na kartičce, dávali dohromady. Bylo to dost náročné, protože německá zvířátka vydávala zcela jiné zvuky, než známe my.

Naše procházka pak, každý s průvodkyní ve svém mateřském jazyce, pokračovala téměř dvě hodiny celým historickým parkem, kde jsme se přenesli do středověku a od jeho zrodu přes další století, jak to psala historie, jsme poznávali tamější obydlí, život v nich, stravu, vyplnění volného času dětí, tehdejší oblečení, prostě život se vším všudy. Fajn bylo, že jsme měli všude přístup a vše si mohli i sami vyzkoušet. Končili jsme až u velkolepé stavby paláce pro Karla IV., která bude hotova asi až za 20 let, protože se vše připravuje a staví tak, jak tomu bylo ve středověku.

Po delší, pro nás velmi poutavé procházce, jsem se zase sešli s našimi kamarády a společně s nimi se věnovali střílení z luku, házení proutěných kroužků na cíl a hře Kupp. Pokoušeli jsme se přitom najít vzájemně společnou řeč a pomoci si každý tak, jak uznal za vhodné nebo tak, jak mu to momentálně napadlo.

První ostych a netroufalost zmizely a my se loučili se slibem potvrzeným vzájemným podáním ruky CH. Schreinerem, třídním učitelem 9M Klasse a naší paní učitelkou Šebestovou, že se brzy vzájemně na školách navštívíme.

Byl to pro nás výlet zajímavý, dobrodružný, plný nečekaných zážitků, rádi jsme se seznámili se žáky německé školy, fajn byly s nimi i společné hry. Chtěli bychom s nimi nějaký výlet ještě uskutečnit a jsme velmi rádi, že jsme byli vybráni.

                                                      / žáci 7. a 8.r. ZŠ Poběžovice v doprovodu M.Šebestové/

 

Datum vložení: 9. 5. 2022 10:41
Datum poslední aktualizace: 9. 5. 2022 10:42
Autor:

Škola

Google

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Pohádkové putování

Zřizovatel

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Předpověď počasí

dnes, čtvrtek 19. 5. 2022
slabý déšť 25 °C 8 °C
pátek 20. 5. slabý déšť 27/15 °C
sobota 21. 5. slabý déšť 18/11 °C
neděle 22. 5. polojasno 20/8 °C

Sponzoři a certifikáty