Základní škola Poběžovice
Základní škola Poběžovice

Vítejte na oficiálních webových stránkách Základní školy v Poběžovicích. 

Paličkování spojilo naše ruce

Paličkování spojilo naše ruce

Naše škola se zapojila do projektu :-)

17.9.2022 překročili poprvé žáci 4.ročníku naší základní školy v doprovodu svých učitelek, Mgr. J. Hrabětové a Mgr. H. Teplé společně s Mgr. M. Šebestovou poprvé hranice naší vlasti a zamířili do bavorské partnerské školy Schönsee, aby se společně s touto školou, ale i se žáky jihočeské školy města Sedlice podíleli na projektu, jež byl zaměřen na paličkování, neboť právě toto město náleží společně s regionem města Schönsee k těm, kde se tomuto starobylému řemeslu odpradávna až do dnešní doby stále aktivně věnují.

Celý projekt odstartoval již před několika lety, ale dokončen mohl být v důsledku koronaviru až v závěru měsíce září letošního roku. A právě děti z obou stran hranice, které jsou nositeli budoucnosti v zachování tradice této vzácné rukodělné činnosti, byly, kromě organizátorů projektu a řady zkušených krajkářek z obou stran hranice, jeho hlavními nositeli.

K oficiálnímu zahájení v 10 hodin dopoledne se dostavili nejen zástupci z řad politiků, ale i vedení obou partnerských škol, p. T. Treudl , Ing. P. Lehner, Mgr. M. Pittnerová v doprovodu starosty našeho města, Bc. M. Kopeckého.

Po slavnostním přivítání předsedou Správního společenství regionu Schönsee, p. G. Reiterem a po přivítání všech vzácných hostů i seznámení se s průběhem celého projektu následovalo občerstvení a příprava praktické části, do níž jsme měli možnost zapojit se všichni, abychom učinili první krůčky v paličkování.

Našich dětí se ochotně ujali žáci školy Schönsee, kteří navštěvují kroužek paličkování na své škole, a výbornými rádci a ochotnými pomocníky byla i děvčata sedlické základní školy společně s jejich zkušenou krajkářkou, p. Martinou Sabovou. Výsledkem práce každého z nás byl základní řetízek, jež byl upraven do podoby náramku na ruku nebo řetízku na krk.

V doprovodu ředitele a žáků naší partnerské bavorské školy jsme měli možnost zhlédnout ještě prostory dílny, kde děti každý týden paličkují, a nechyběla ani prohlídka jednotlivých tříd a prostor školy Schönsee.

Domů jsme v odpoledních hodinách odjížděli s úsměvem na tváři a s přáním žáků 4. ročníku učit se tomuto řemeslu i u nás na škole.

Tento projekt nás opět navrátil do možnosti smysluplně strávit společné chvíle s přáteli v zahraničí a ruce všech dětí zase spojit trochu jinak a umožnit jim navzájem se sblížit ne jen na základě znalostí jazyka svého partnera.

                                                                                                          Mgr. M. Šebestová

Datum vložení: 19. 9. 2022 12:00
Datum poslední aktualizace: 20. 9. 2022 9:33
Autor:

Škola

Google

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Zřizovatel

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Předpověď počasí

dnes, pondělí 26. 9. 2022
slabý déšť 15 °C 8 °C
úterý 27. 9. déšť 10/6 °C
středa 28. 9. slabý déšť 9/5 °C
čtvrtek 29. 9. slabý déšť 10/7 °C

Sponzoři a certifikáty